środa, 16 listopada 2011

"Kłos" - Haft na podkładzie dla zaawansowanych


Trzecie z kolei zajęcia zajmujemy się haftem na podkładzie.Zajęcia to praktyczne wykorzystanie teorii. Dla przypomnienia trochę jej tu przytoczę.
Przygotowałam wzór" kłos żyta", nasz wzór dla przejrzystości wykonałam  na dwóch szkicach. Rysunek ze strony lewej to szkic kierunków haftowania natomiast z prawej to szkic kolorystyczny.
W hafcie płaskim bardzo ważne jest utrzymanie kierunku haftowania, każde odstępstwo będzie bardzo widoczne.   Wzór po lewej stronie posłużył nam do przeniesienia wzoru na tkaninę.W naszym przypadku założeniem był haft na ciemnej tkaninie, więc wzór został przeniesiony na bibułkę pomocniczą, przyszytą później fastrygą do tkaniny.Przy tkaninach  jasnych wzór można przenieść za pomocą kalki.Ja stosuję kalkę maszynową czarną ale staram się by była odrobinę zużyta, mniej brudzi tkaninę. Kłos haftujemy na podkładzie z filcu, wybieramy filc w kolorach zbliżonych do haftu, tu wybrałyśmy kolor biały i żółty.


Rys.2
Na podstawie rys.nr 2 wycięłyśmy trzy warstwy filcu i zostały przyszyte w sposób pokazany na rysunku, zaczynając od największego elementu kończąc na najmniejszym.
Rys.3
Na rys.3 przedstawiony  jest sposób przyszycia filcu. Następnie po tak  wykonanym podkładzie szyjemy nicią do szycia ręcznego zgodnie ze wzorem formując kształt ziarenek. Przeszycie wykonujemy zaciskając mocno filc pod ściegiem. Dobrze wykonane szycie powinno dać nam formę płaskorzeźby. Tak wykonany podkład jest przygotowany do haftu.
 Rys.2 przedstawia również kierunek haftu na ziarenkach jak również ściegi hafciarskie.

Na zajęciach wszystkie opisane prace zostały już wykonane.

Dziewczyny starają się bardzo - co widać na zdjęciach.Mają przeniesione wzory na tkaninę za pomocą bibułki, już  naszyty jest podkład filcowy i rozpoczęty haft. Każda osoba ma rozpoczęty haft kłosa, co niektóre nawet i rozpoczęte źdźbło.
Do końcowego efektu jeszcze daleko ale mam nadzieję, że nie zniechęcą się, bo idzie im świetnie.
 


a to zmodyfikowany trochę przeze mnie wzór z myszką:)

Dziś na zajęciach odwiedziła nas Helena z grupy czwartkowej ze swoją pracą "Jesień nad wodą" , której już niezwykle mało brakuje do skończenia.
Czy też tak myślicie?4 komentarze:

 1. Och jak ja zazdroszczę!! :D Jakie wspaniałe prace... Czemuż w moim mieście nie ma takich zajęć? :(

  OdpowiedzUsuń
 2. :) nic nie stoi na przeszkodzie zacząć z nami :)-teraz rozpoczęliśmy nowy projekt - i po kolei będę opisywać etapy wykonania - narazie jest schemat, który trzeba nanieść na tkaninę i poczekać na dalszy etap :)- lub zapisać się na warsztaty na zjeździe "Twórczo zakręconych" w Ustroniu pozdrawiam Dorota

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałą praca ,a skąd macie wzory?
  Błagam możesz wyłączyć weryfikację obrazkową? ciężko wpisuje się komentarze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wzory w większości moje:) -przepraszam za niedogodność -weryfikacji nie wyłączam, bo ostatnio przyczepiło się do nas jakieś g....:)

   Usuń