niedziela, 17 czerwca 2012

Światowy dzień Dziergania w miejscach publicznych

16-06-2012 Koło Haftu i Sztuki Użytkowej zorganizowało  w Dzierżoniowie przed Kinem "Zbyszek" Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych.
 Po raz pierwszy zorganizowany on został w 2005 roku w Anglii , w następnych latach do organizacji przełączyły się Australia, Chiny, RPA, Stany Zjednoczone i oczywiście w Europa. Od dwóch lat imprezy takie odbywają się w Polsce. Intencją organizatorów  jest aby dzierganie, szydełkowanie, haftowanie tworzone zwykle w zaciszach domowych pokazać innym zaintresowanym rękodziełem. Ponadto jest to okazja do spotkań towarzyskich, wymiany doświadczeń oraz nowych inspiracji twórczych.
Koło nasze rozpoczęło imprezę wspólnym dzierganiem - wszystkie zebrane osoby otrzymały szydełka i wełnę i rozpoczęło się robienie łańcuszka. Osoby, które posiadały umiejętność szydełkowania uczyły te osoby które dopiero rozpoczynały zabawę w szydełkowanie. Dziergali panowie, panie i dzieci - aż zabrakło nam włóczki:)
Wszystkie łańcuszki zostały następnie ze sobą połączone i powstał jeden łańcuszek o długości 1070 m !!! W trakcie imprezy sprawdziliśmy , iż moglibyśmy tym łańcuszkiem siedem razy obinąć kino "Zbyszek.
Następnie odbyły się warsztaty koronki weneckiej, qullingu, haftu hardanger ,szydełkowania, robienia na drutach, haftu kaszubskiego i haftu wstążeczkowego,decoupage. Niezwykła popularnością cieszył się qulling, który spodobał się zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Emilka dwoiła się i troiła aby wyjaśnić zasady zwijania pasków i tworzenia kompozycji.

Warsztaty haftu wstążeczkowego i hardangera prowadzone przez Stefę i Danusię.
Warsztaty koronki weneckiej prowadziła Ela.

Stasia,  która przyjechała do nas w Siechnic uczyła makramy szydełkowej -arabeski.
Były to nie zaplanowane warsztaty , ale znaleźli się ochotnicy do jej nauki. Dziękujemy jej za pomoc:)


Oprócz warsztatów proponowaliśmy wszystkim odwiedzającym pozostawienie swego śladu na płótnie
w formie sobie dogodnej- haftując , przyszywając koraliki , filc, wstążeczki, sznurki. Tak powstał kolaż
"Pozostaw swój ślad w Dzierżoniowie"
Całej imprezie towarzyszyła wystawa naszego Koła.
Radio Sudety o imprezie:
http://www.radiosudety.pl/strony/do_druku/aktualnosci/2012/06/065.htm
Dziękuję wszystkim moim paniom oraz pracownikom DOKu za pomoc w przygotowaniu tej imprezy i za wytrwałość w upale jaki był  w sobotę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz